logo لطفا منتظر بمانید...
وارد شوید ثبت نام کنید
يكشنبه 14 آذر 1400 01:34:23
راهکارهای مراقبت از بیمار تنفسی در منزل

به‌طورکلی بیماری‌های تنفسی در بین افراد، شایع‌ترین مشکلات و بیماری‌ها به شمار می‌آیند که متأسفانه تعداد زنان مبتلا به بیماری ریه به‌سرعت در حال افزایش است. در بسیاری از مواقع، عوامل ژنتیکی در بروز برخی از بیماری‌های تنفسی نقش زیادی دارند اما عوامل محیطی و محرک‌های حاضر در محل کار افراد یا قرار گرفتن در معرض محیط‌زیست نیز می‌تواند نقش بزرگی در میزان ابتلا آن‌ها به این بیماری‌های داشته باشد. استعمال سیگار شایع‌ترین علت بیماری تنفسی است.

برخی بیماری‌های شایع تنفسی عبارت‌اند از:

 • آسم
 • بیماری انسدادی مزمن ریوی
 • برونشیت مزمن
 • آمفیزم (علت شایع آن استعمال دخانیات و به‌ویژه سیگار است)
 • سرطان ریه
 • فشارخون ریوی
 • ذات‌الریه
 • فیبروز کیستیک ریوی
 • پلورال افیوژن (تجمع مایعات بین ریه و دیواره سینه)
 • بیماری کویید 19 ناشی از ویروس کرونا

برای مراقبت از بیماران تنفسی در منزل ضرورت دارد خانواده‌ها، دانش و آگاهی خود را درباره نوع بیماری، شرایط نگهداری از بیمار در منزل، امکانات و تجهیزات موردنیاز برای پرستاری و مراقبت از بیمار و انواع داروهای موردنیاز را افزایش دهند.

توان‌بخشی ریوی

توان‌بخشی ریوی برنامه‌ای است که شامل ورزش و آموزش برای کمک به بیماران تنفسی در مدیریت مشکلات تنفسی، افزایش استقامت، افزایش سطح انرژی و کاهش نفس‌نفس زدن است. این کار عمدتاً شامل تمرینات ورزشی، تکنیک‌های صرفه‌جویی در مصرف انرژی، راهبردهای تنفس، مشاوره تغذیه‌ای و پشتیبانی گروهی است که برای بیمار توصیه می‌شود. ضمن کاهش درد و ناراحتی، افزایش کیفیت زندگی بیمار، بهبود عملکرد کلی روزانه بیمار، کاهش علائم بیماری، مدیریت اضطراب و افسردگی ازجمله اثرات توان‌بخشی ریوی است.

اکسیژن‌درمانی

 اکسیژن‌درمانی (Oxygen therapy): به‌عنوان روشی از مراقبت‌های تنفسی است که به هنگام وجود مشکل تنفسی ارائه می‌گردد. در این روش جریان اکسیژن با غلظت بالاتر از حد معمول به اندام‌های حیاتی مددجو رسانده می‌شود. ریه‌ها به‌طور طبیعی اکسیژن را از هوا جذب می‌کنند. بااین‌حال، برخی از بیماری‌ها و شرایط منجر به این می‌شود که ریه نتواند اکسیژن کافی دریافت کند. اکسیژن‌درمانی بر اساس تشخیص پزشک انجام می‌شود. اکسیژن‌درمانی برای بیمارهای حاد تنفسی ازجمله سرطان ریه، ذات‌الریه، آسم شدید، آپنه خواب (وقفه تنفسی در خواب) فیبروز ریوی و کیستینگ تجویز می‌شود. برای اکسیژن‌درمانی نیاز به تجهیزات ویژه است ازجمله کپسول اکسیژن، دستگاه اکسیژن‌ساز، مخزن اکسیژن مایع یا فشرده، ماسک اکسیژن صورت، دستگاه پالس‌ اکسیمتر (اکسیژن سنج خانگی و همراه).

برخی از مزایای این روش عبارت است از:

 1. رفع خستگی ناشی از تنگی تنفس
 2. بهبود خواب در افرادی که از ناراحتی تنفسی رنج می‌برند
 3. افزایش طول عمر در افراد مبتلا به بیماری انسداد مزمن ریوی  

شرکت تجهیزات پزشکی طاها طب پاسارگاد، ملزومات و تجهیزات مورد نیاز برای اکسیژن‌درمانی در منزل را فراهم کرده است. فهرست مشخصات کالاها و تجهیزات مرتبط با می‌توانید در این صفحه مشاهده کنید. همچنین می‌توانید با کارشناسان شرکت تماس بگیرید و مشاوره‌های درمانی لازم را اخذ کنید.

برچسب ها : اکسیژن سنج خانکی پالس اکسیمتر تجهیزات پزشکی خانگی کپسول اکسیژن خانگی خودمراقبتی اکسیژن‌ساز اکسیژن‌درمانی
آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تصویر امنیتی